Technologická agentura České republiky (dále jen „Technologická agentura“) je organizační složkou státu a správcem rozpočtové kapitoly podle § 36a zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění zákona č. 110/2009 Sb. (dále jen „zákon“). Technologická agentura je samostatnou účetní jednotkou a hospodaří samostatně s účelovými a institucionálními prostředky přidělenými zákonem o státním rozpočtu České republiky. Sídlem Technologické agentury je Praha. (zdroj: https://tacr.cz/) Pozn.: Pro další informace o projektech je možné přejít na podrobný popis a představení projektu po kliknutí na jeho název, který je odkazem.
Řešené projekty
Projekt CK03000109 Injektované kompozitní horninové kotvy
Doba řešení: 2022 – 2025
Program: CK – Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2020+
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Účastníci projektu: FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., PREFA KOMPOZITY, a.s., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební
Představení projektu
Projekt je cílen do oblasti využití moderních kompozitních materiálů při návrhu a realizaci injektovaných horninových kotev dočasného zajištění stavebních jam, zářezů liniových staveb či portálových úseků tunelů. Stávající řešení pomocí standardních ocelových injektovaných kotev je nákladné a může negativně ovlivnit možné další využití sousedních/stavbou dotčených pozemků (kotvy jsou ponechány i po realizaci díla a mohou působit obtíže při následných stavebních pracích). Navržené řešení tuto nevýhodu eliminuje využitím GFRP materiálů, díky čemuž bude zajištěna požadovaná únosnost, odolnost proti působení agresivního prostředí či bludných proudů při snížení jednotkové ceny základního materiálu, a především zajištění snadné odstranitelnosti po realizaci díla na sousedních pozemcích.
Ukončené projekty
Projekt TJ02000140 Implementace metody přenosových funkcí pro optimalizaci návrhu hlubinného zakládání staveb
Doba řešení: 2019 – 2021
Program: Zéta
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Účastnící projektu: Vysoké učení technické, Fakulta stavební, Ústav geotechniky, GEOSTAR spol. s r.o.
Souhrnná výzkumná zpráva projektu
Představení projektu
Softwarová aplikace pro návrh a posouzení osově zatížených prvků hlubinného zakládání s využitím metody přenosových funkcí. Aplikaci lze využít pro analýzu velkoprůměrových pilot a mikropilot, pro ketré je dopočítán ekvivalentní modul pružnosti dle zvoleného typu vyztužení. Lze využít dva typy nelineárnich přenosových funkci (hyperbolickou a kubickou). Pro stanovení mezní pláťového tření je implementován princip efektivních napětí – tzv. beta přístup. Dle zvolené úrovně řešení lze uvažovat s konstantím, po hloubce proměnným beta faktorem a nárůstem radiálního napětí na plášti piloty v důsledku zamezení dilatance. Výstupem analýzy je predikovaná mezní zatěžovací křivka, průběhy svislého posunu, osové síly a mobilizovaného plášťového tření pro tři vybrané úrovně zatížení. Výstup analýzy – statických výpočet lze xportovat ve formě .pdf výstupu.
Projekt TN01000056/06 Optimalizace energopilot pro využití energie země
Doba řešení: 2019 – 2022
Program: Národní centra kompetence
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Účastníci projektu: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, výzkumné centrum AdMaS (VUT AdMaS), Subtech s.r.o, GEOtest a.s..
Představení projektu
Směřování naší společnosti k budovám s téměř nulovou spotřebu energie (NZEB) vyžaduje aplikaci obnovitelných zdrojů tepla a chladu, které budou dostatečně ekonomicky efektivní, aby se prosadily v praxi. Tento potenciál má systém využívání tepla a chladu země pro vytápění a chlazení budov prostřednictvím tepelně-aktivovaných základových pilot – tzv. energopilot. Vybavením základových pilot potrubím s kapalinovým okruhem, umožňuje, za malých nákladů, využívat výhodnou a časově poměrně stálou teplotu zeminy a v kombinaci s tepelným čerpadlem dosahovat vysokých topných a chladicích faktorů v porovnání s jinými zdroji energie. Energetickou výtěžnost a ekonomickou efektivnost pro dané základové podmínky je třeba navrhnout a posoudit individuálně ve vazbě na typ budovy a způsob jejího provozování. K tomuto účelu je třeba vytvořit numerický model přenosu tepla v energopilotách a okolní zemině, spojit jej s modelem budovy a jejich energetických systémů a aplikovat vhodné optimalizační metody. Prosazení enegopilot v ČR omezují, mimo jiné, obavy statiků, protože tepelná aktivace energopilot ovlivňuje stavebně-mechanickou funkci základových pilot a to zejména jejich teplotní roztažností, která negativně ovlivňuje plášťové tření a může tak snižovat jejich únosnost a použitelnost. Pro posouzení tohoto vlivu je třeba provést počítačové simulace a experimentální měření mechanicky a tepelně zatěžované piloty, dosažené výsledky zpracovat do návrhového softwaru, který bude pomůckou odborníků na statiku budov.
PROJEKT TA04031092 „INTERPRETACE A KORELACE DYNAMICKÉ A STATICKÉ PENETRAČNÍ ZKOUŠKY PRO EFEKTIVNĚJŠÍ NAVRHOVÁNÍ DOPRAVNÍCH STAVEB“
Doba řešení: 2014-2017
Program: ALFA 4
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
PROJEKT TA02030829 „KONTROLA ZKOUŠENÍ PODLOŽÍ ZLEPŠENÉHO ŠTĚRKOVÝMI PILÍŘI“
Doba řešení: 2012-2015
Program: ALFA 2
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Projekt TA02030829 „Kontrola zkoušení podloží zlepšeného štěrkovými pilíři“