Grantová agentura České republiky (GA ČR) je organizační složkou státu, která jako jediná instituce v naší zemi poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu na projekty základního výzkumu. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. Při své činnosti se řídí zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a je samostatnou účetní jednotkou. Hospodaří tedy samostatně s účelovými a institucionálními prostředky přidělenými státním rozpočtem. GA ČR zahájila svoji činnost v roce 1993. (zdroj: https://gacr.cz/)

ŘEŠENÉ PROJEKTY

 

UKONČENÉ PROJEKTY

PROJEKT GA ČR 103/09/1262 „NUMERICKÁ ANALÝZA PAŽÍCÍCH KONSTRUKCÍ S VYUŽITÍM RŮZNÝCH KONSTITUČNÍCH MODELŮ“

Představení projektu:

Předkládaný grantový projekt se zaměřuje na numerickou analýzu pažících konstrukcí s použitím různých (pokročilých) konstitučních modelů. Cílem je ověřit vhodnost jednotlivých modelů a jejich vliv na pole napjatosti a deformace.

Odpovědný řešitel: Ing. Lumír Miča, Ph.D.

Doba řešení: Od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2011

 

PROJEKT GA ČR 103/07/P323 „ANALÝZA CHOVÁNÍ PODZEMNÍCH KONSTRUKCÍ POMOCÍ MATEMATICKÉHO A EXPERIMENTÁLNÍHO MODELOVÁNÍ“

Představení projektu:

Podzemní konstrukce patří mezi konstrukce u kterých rozhodující část tvoří horninové prostředí. Horninový masiv není většinou prostředím homogenním a izotropním. Výskyt ploch nespojitosti vede k anizotropii, která má důležitý vliv na chování horninovéhoprostředí. Projekt si klade za cíl sledování vlivu anizotropie horninového prostředí (diskontinuit) na chování podzemních konstrukcí. Bude řešena jejich odezva pomocí fyzikálního modelování následovaného matematickým modelováním, které umožní rozšíření získaných experimentálních výsledků. To může umožnit lepší porozumění chování podzemních konstrukcí za různých podmínek a přispět k bezpečnějšímu a hospodárnějšímu navrhování a provádění těchto konstrukcí.

Odpovědný řešitel: Ing. Jiří Boštík, Ph.D.

Doba řešení: Od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2009

 

PROJEKT GA ČR 205/07/1211 „STABILITA ÚZEMÍ V OKOLÍ PONORU BÍLÉ VODY V MORAVSKÉM KRASU“

Představení projektu:

Navrhovaný projekt je plánován na základě dosažených dlouhodobých výsledků inženýrskogeologického monitoringu a geofyzikálního měření území v blízkém okolí ponoru řeky Bílé vody v Moravském krasu. Nové inženýrskogeologické pozorování stability svahu a specielní geodetické měření bude vyhodnocováno ve vztahu ke klimatickým a hydrogeologickým změnám. V rámci měření bude uplatněna nová technologie laserového skenování. Naměřená data budou sloužit k predikci parametrů pohybu jednotlivých bloků i celé skalnístěny zájmového území. Dílčí výsledky budou podkladem pro návrh zajištění komunikace č. III/3783

Odpovědný řešitel: doc. Ing. Antonín Paseka, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2009

 

PROJEKT GA ČR 103/06/1124 „STABILITA PODZEMNÍCH STAVEB V MIMOŘÁDNÝCH PODMÍNKÁCH“

Představení projektu:

Stabilita podzemních konstrukcí závisí jednak na mechanických vlastnostech okolního horninového prostředí (např. s použitím zmrazování zemin), jednak na technologii zvolené pro plánování konstrukcí. Zvláště ochrana proti požáru je důležitá. Projekt se bude zabývat nejen jednotlivými výše uvedenými položkami, ale bude snaha propojit několik (pokud možno všechny) vlivy ovlivňující návrh projektu. Bude se vycházet z měření na stavbách, které jsou již dnes v provozu, jednak budou informace z měření promítnuta do experimentálního modelování a numerických simulací. V současné době je budován Dobrovského tunel v Brně, ze kterého jsou k dispozici informace o chování masivu i konstrukce; dále bude možné získat informace o ochraně proti požáru z experimentálníchměření v Rakouském tunelu v Alpách budovaného Profs. Swobodou z TU Innsbruck a Giodou z Politechnico di Milano, které  budou sloužit jako podklad pro další zpracování.

Odpovědný řešitel: prof. RNDr. Ing. Petr Procházka, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2008

 

PROJEKT GA ČR 103/06/1801 „ANALÝZA SPOLEHLIVOSTI VLASTNOSTÍ STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ A KONSTRUKCÍ S PŘIHLÉDNUTÍM K JEJICH ZMĚNÁM V ČASE A K ČASOVĚ PROMĚNNÝM VLIVŮM“

Představení projektu:

Základním předpokladem pro hodnocení stavebních materiálů a konstrukcí jsou spolehlivé diagnostické metody a postupy terénního a laboratorního výzkumu a komplexní studium procesů ovlivňujících vlastnosti a chování stavebních materiálů exponovaných v různých vnějších podmínkách. Rozhodující je stanovení vlastností materiálů a konstrukcí, které jsou relevantním základem pro vystižení materiálové heterogenity stavebních konstrukcí a umožňují spolehlivý návrh obnovy a rekonstrukce stavebního objektu (s přihlédnutím ke specifice historických staveb) zahrnující kvalitativní a kvantitativní klasifikaci faktorů degradace materiálů zabudovaných ve stavebních konstrukcích (přírodní kámen, silikáty, keramika, dřevo, zdivo, kovy). Kinetika a dynamika degradačníchprocesů je v příčinné souvislosti s vnějšími faktory a podstatnou měrou je podmíněna strukturou a složením stavebních materiálů.  Nezbytným předpokladem pro spolehlivé ověření procesů degradace v reálných podmínkách je jejich experimentální

Odpovědný řešitel: prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: RNDr. Pavel Pospíšil

Doba řešení: Od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2008

 

PROJEKT GA ČR 205/04/0820 „STABILITA KRASOVÉHO ÚZEMÍ V OKOLÍ PONORU BÍLÉ VODY V MORAVSKÉM KRASU“

Představení projektu:

Svahové pohyby v krasových oblastech na Moravě byly předmětem výzkumu v minulých třech letech. Na základě dosažených výsledků bylo jako jedno z nejdůležitějších míst vytipováno okolí ponoru potoka Bílá voda v Moravském krasu. Toto území patří do správy CHKO Moravský kras. V minulosti zde došlo k několika skalním řičením a v současné době je nejvíce ohrožena stabilita svahu v okolí komunikace III/3783. Rovněž je ohrožována bezpečnost osob. Podstatou navrhovaného projektu je na základě dosud zjištěných skutečností pokračovat v započatém monitoringu skalní stěny nad ponorem. Dále doplnit znalosti o celkovém geologickém, geomorfologickém a hydrogeologickém vývoji území. Předmětem zkoumání bude rovněž vyhodnocení vlivu zřícených bloků ve dně údolí Bílé vodyna celkovou stabilitu i aktivizaci svahového pohybu. Z hlediska celospolečenského zájmu budou výsledky výzkumu použity k zajištění bezpečnosti silničního provozu a výběru ekonomicky i technicky nejvýhodnějšího řešení.

Odpovědný řešitel: doc. Ing. Antonín Paseka, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 2004 do 31. 12. 2006

 

PROJEKT GA ČR 103/03/0483 „ŘEŠENÍ STABILITY TUNELOVÉ ČELBY ANALÝZOU TRANSFORMAČNÍHO POLE A KONCEPTEM ODLIŠNÝCH STAVŮ“

Představení projektu:

Vlastní napětí a vlastní deformace hrají velmi důležitou roli v mnoha oblastech aplikované mechaniky. Vlastní parametry mohou representovat plastické deformace, nebo relaxační napětí (nebo také předpětí, změnu teploty, atd.), a mohou sloužit jako volnénávrhové parametry pro zpřesnění vlastností numerických modelů v tom smyslu, že vypočítané hodnoty jsou co možná nejblíže skutečných hodnotám veličin z reálného stavu. Abychom dostali rozumnou shodu mezi těmito veličinami při porovnávání měřených avypočítaných hodnot, můžeme zformulovat speciální variační formulaci, která vychází z minima variance rozdílů měřených a vypočítaných hodnot. S využitím velmi užitečného postupu, metody transformačního pole (TFA), která byla navržena Dvorakem &Procházkou, problém vede na systém lineárních rovnic. V případě navrhovaného grantu se soustředíme na mnohem obecnější výchozí stav, na distinct state concept (DSC) navržený prof. Desai a popisující nelineární chování materiálu horniny. Tento koncept již

Odpovědný řešitel: Prof. RNDr. Ing. Petr Procházka, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: Doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 2003 do 31. 12. 2005

 

PROJEKT GA ČR 103/02/0990 „VÝZKUM VLIVU NESILOVÝCH ÚČINKŮ A AGRESIVNÍHO PROSTŘEDÍ NA STÁRNUTÍ HISTORICKÝCH STAVEB SE ZVLÁŠTNÍM ZAMĚŘENÍM NA KARLŮV MOST V PRAZE“

Představení projektu:

Dlouhodobé sledování i laboratorní a teoretické analýzy ukazují, že mnohé vady, které vznikají ve struktuře i v jednotlivých kamenných blocích, jsou způsobeny účinky a vlivem teploty a vlhkosti (v důsledku rozdílné vlhkosti, teploty a odlišných dilatometrických vlastností), což způsobuje, že je konstrukce Karlova mostu namáhána napětím o proměnlivé intenzitě. Toto napětí je vyvoláváno vzájemnou interakcí mezi jednotlivými částmi mostu s rozdílnými primárními objemovými změnami. Rostoucí intenzita fyzikální, chemické a mikrobiologické koroze a degradačních procesů probíhajících v kamenných zdech mostní klenby, v pilířích a nosných zdech je velmi alarmující. Posouzení spolehlivosti sanačních a rekonstrukčních opatření vyžaduje podrobnou analýzu interakcevnějšího prostředí a degradačních procesů v čase, zahrnující a zohledňující především zvláštnosti opakovaného a cyklického působení teploty a vlhkosti. Ochrana staveb proti těmto účinkům je základem prevence před jejich znehodnocováním.

Odpovědný řešitel: Prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: RNDr. Pavel Pospíšil

Doba řešení: Od 1. 1. 2002 do 31. 12. 2004

 

PROJEKT GA ČR Č. 205/01/0047 „STABILITA SVAHŮ V KRASOVÝCH OBLASTECH MORAVY“

Představení projektu:

Navrhovaný projekt je zaměřen na inženýrskogeologickou charakteristiku a dlouhodobé sledování svahových pohybů v krasových oblastech na Moravě a jejich vliv na stavební činnost. V návaznosti na dosavadní vlastni teoretické znalosti a praktické zkušenosti.

Odpovědný řešitel: Doc. Ing. Antonín Paseka, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2003

 

PROJEKT GA ČR Č. 103/00/D004 „CHOVÁNÍ VYZTUŽENÝCH ZEMIN V PODKLADNÍCH VRSTVÁCH“

Představení projektu:

Projekt si klade za cíl sledovat chování výztužných geosyntetik v podkladních vrstvách položených na málo únosném podloží. Sledovat vzájemné chování výztužné geosyntetikum – okolní zemina, silové a deformační účinky v geosyntetiku.

Odpovědný řešitel: Ing. Lumír Miča, Ph.D.

Doba řešení: Od 1. 9. 2000, do 31. 12. 2003

 

PROJEKT GA ČR 103/99/1593 „MEZNÍ STAVY VYZTUŽENÝCH ZEMNÍCH KONSTRUKCÍ“

Představení projektu:

Armované zeminy představují progresivní prvek inženýrského stavitelství srovnatelný s nástupem železobetonu v případě betonových konstrukcí. Aplikací geosyntetických výztuh o vysoké tahové pevnosti získává zemní konstrukce chybějící tahovou pevnost, cožvýznamně zlepšuje její vlastnosti a tak umožňuje realizování dosud netypických návrhů.Hlavním cílem předloženého projektu je připravení podkladů pro bezpečný návrh a realizaci armovaných zemin za respektování zásad mezních stavů v souladu s EC 07 Navrhování geotechnických konstrukcí. Podklady pro bezpečný návrh budou podloženy nejen výzkumem vlivu různých faktorů na výpočtové hodnoty výztužných elementů či na vzájemnou interakci zeminy a výztuhy, ale především výzkumem chování vyztužených konstrukcí. Výzkum v posledním bodě se zaměří na mezní stavy stability a deformace, přičemž budou použity základní metody modelování: -numerické modelování (MKP, metody mezní rovnováhy), – laboratorní modelování (v orientačním měřítku 1:5).

Odpovědný řešitel: Prof. Ing. Ivan Vaníček, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: Doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 1999 do 31. 12. 2001

 

PROJEKT GA ČR 103/99/1135 „TECHNOLOGICKÉ METODY OVLIVŇOVÁNÍ STABILITY TUNELOVÉ ČELBY“

Představení projektu:

V minulosti bylo prokázáno, že sdružené modelování (vzájemné ovlivnění matematického a fyzikálního modelování společně s ověřením výsledků měřením in-situ) přináší řadu výhod zvláště ve výstavbě geotechnických děl. V projektu budou použity nové postupy,vycházející z matematického, fyzikálně nelineárního modelu, který bude propojen s koncepcí prof. Desaie z University of Arizona v Tucsonu, s použitím výsledků z fyzikálních modelů a měřením in-situ. Předkládaný projekt je v jistém smyslu pokračováním předchozího projektu, řešeného v rámci GAČR, který byl vysoce hodnocen na závěrečném oponentním řízení. Volné parametry byly původně vnitřní pnutí, resp. vnitřní deformace, a nelineární chování vycházelo z původně lineárních závislostí vnitřních parametra napětí v hornině. Nelinearita byla vyjádřena právě těmito vnitřními parametry. Koncepce prof. Desaie vychází z nelineárních, speciálně volených rozložení napětí, která budou korigována vnitřními parametry podle výsledků měření.

Odpovědný řešitel: Prof. RNDr. Ing. Petr Procházka, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: Doc. Ing. Kamila Weiglová, CSc.

Doba řešení: Od 1. 1. 1999 do 31. 12. 2001

 

PROJEKT GA ČR 103/99/0941 „ZAJIŠTĚNÍ SPOLEHLIVOSTI A ŽIVOTNOSTI STAVEB – OCHRANA A SANACE STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ PŘED ÚČINKY DEGRADAČNÍCH PROCESŮ“

Představení projektu:

Korosivní a degradační procesy mají rozhodující podíl na vzniku poruch, znehodnocování staveb a zkracování fyzické životnosti staveb. Zásadním způsobem ovlivňují statickou bezpečnost a zdravotní nezávadnost staveb, funkční vlastnosti, energetické a provozní náklady staveb. Zajištění spolehlivosti a funkčních vlastností staveb a prodloužení fyzické životnosti staveb snížením intenzity a kinetiky degradačních procesů účinnými a trvanlivými sanačními opatřeními představuje významný národohospodářský přínos. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sanaci historických a kulturně významných staveb, včetně studia historických technologií a materiálů a jejich vlivu na výběr sanačních prostředků a způsobu jejich aplikace. 1. etapa grantového úkolu bude zaměřena nateoretický a experimentální výzkum vlivu vlhkosti na mechanické a fyzikální vlastnosti materiálů, vlivu prostředí, struktury fyzikálně chemického složení na stárnutí a životnosti materiálů.

Odpovědný řešitel: Prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc.

Odpovědný spoluřešitel: RNDr. Pavel Pospíšil

Doba řešení: Od 1. 1. 1999 do 31. 12. 2001