Software PMpLTO
Software PMpLTO byl vyvinut s podporou TA ČR v projektu TJ02000140 Využití metody přenosových funkcí pro predikci chování hlubinných základů v ČR na našem ústavu. V současné době je zdarma k dispozici na vyžádání.
Představení projektu
Softwarová aplikace pro návrh a posouzení osově zatížených prvků hlubinného zakládání s využitím metody přenosových funkcí. Aplikaci lze využít pro analýzu velkoprůměrových pilot a mikropilot, pro ketré je dopočítán ekvivalentní modul pružnosti dle zvoleného typu vyztužení. Lze využít dva typy nelineárnich přenosových funkci (hyperbolickou a kubickou). Pro stanovení mezní pláťového tření je implementován princip efektivních napětí – tzv. beta přístup. Dle zvolené úrovně řešení lze uvažovat s konstantím, po hloubce proměnným beta faktorem a nárůstem radiálního napětí na plášti piloty v důsledku zamezení dilatance. Výstupem analýzy je predikovaná mezní zatěžovací křivka, průběhy svislého posunu, osové síly a mobilizovaného plášťového tření pro tři vybrané úrovně zatížení. Výstup analýzy – statických výpočet lze xportovat ve formě .pdf výstupu.
Doba řešení: 2019 – 2021
Program: Zéta
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Účastnící projektu: Vysoké učení technické, Fakulta stavební, Ústav geotechniky, GEOSTAR spol. s r.o.
Výsledky projektu
1.Souhrnná výzkumná zpráva projektu
Souhrnná výzkumná zpráva je výstupem projektu, ve kterém je po teoretické stránce rozebrána a řešena problematika:
- metody přenosových funkcí
- algoritmu metody přenosových funkcí
- možností statnovení mezního plášťového tření a mezního napětí na patě pilot
- optimalizační algoritmus využitý ke zpětnému stanovení vstupních parametrů přenosových funkcí
- zpětné analýzy pilot pro získání vstupních parametrů přenosových funkcí
Souhrnná výzkumná zpráva projektu (odkaz na PDF dokument)
2. Software PMpLTO – Návrh a posouzení pilot metodou přenosových funkcí
Software pro návrh a posouzení pilot a mikropilot metodou přenosových funkcí je výstupem projektu, který navazuje na předchozí výstup projektu, Souhrnou výzkumnou zprávu. Teoretické poznatky z výzkumné zprávy byly použity pro tvorbu softwaru, který umožňuje navrhout a posoudit prvky hlubinného zakládání metodou přenosových funkcí. Software nabízí grafické uživatelské rozhraní pro zadání vstupní parametrů potřebných pro výpočet, zadání geologického profilu a zobrazení výsledků výpočtu. Výsledky výpočtu je také možné exportovat do PDF dokumentu, který může sloužit i jako protokol o statickém návrhu piloty. Podrobnější popis funkcionalit programu je uveden v návodu, přiloženém u softwaru.
PMpLTO – software (pro získání softwaru nás kontaktujte na adrese xschalmovskyj@vutbr.cz)