Software a laboratorní vybavení
Na Ústavu geotechniky jsou instalovány a používány následující přístroje a software:
Celkem čtyři triaxiální zkušební přístroje s automatizovaným řízením zkoušek s kapacitou do 100 kN a servi-hydraulickým systém pro řízení tlaku v komoře a sytícího tlaku do 3 500 kPa (v závislosti na každém přístroji). Triaxiální přístroje jsou vybaveny elektromechanickými prvky tzv. „bender elementy“ pro měření tuhosti v oboru malých nebo velmi malých deformací. Kruhový smykový přístroj Wykeham Farrance umožňuje stanovení kritické a residuální smykové pevnosti zemin. Zejména se těchto vlastnosti využije v oblastech narušených sesuvy půdy. V neposlední řadě je na ústavu umístěn čtyřčelisťový přístroj pro krabicovou smykovou zkoušku.
foto
Pro testování hornin a pevnějších vzorků (trysková injektáž, stříkaný beton atd.) je laboratoř vybavena plně automatizovaným multifunkčním přístrojem pro automatické testování při jednoosém a triaxiálním namáhání. Skládá se ze dvou zatěžovacích rámů s kapacitou 500 kN a 3000 kN, ovládaných servohydraulickou jednotkou. Laboratoř dokáže pokrýt celý proces zkoušek od výroby zkušebních vzorků, jejich testování až po vyhodnocení zkoušek. Dalším nadstandardním testem, pro který je laboratoř vybavena odpovídající aparaturou, je „Slake durability test“ trvanlivosti používaný ke stanovení odolnosti proti oděru během cyklů smáčení a vysychání břidlic a podobných měkkých hornin používaných v náspech a dalších stavebních aplikacích.
Dále jsou k dispozici automatizované systémy pro konsolidační testy do maximální síly 10 kN a 20 kN a 9 ks pákových edometrických přístrojů s kapacitou do 1 kN. Do této kategorie patří také speciální konsolidační aparatura, která umožňuje saturaci vzorků a následné měření pórového tlaku během testu stlačitelnosti.
Pro laboratorní měření propustnosti geomateriálů je laboratoř vybavena dvěma aparaturami pro měření propustnosti s triaxiální komorou. Aparatura pro měření propustnosti Wykeham Farrance je navržena tak, aby umožňovala měření propustnosti při různých hodnotách vstupního a výstupního tlaku i pro kontaminované zeminy.
Laboratoř pro přípravu a testování injektážních suspenzí na bázi silikátových kompozitů Ústavu geotechniky je vysoce specializovanou laboratoří sloužící ke stanovení technologických a funkčních vlastností suspenzí. Kromě běžného vybavení typického pro tyto laboratoře je vybavena unikátní aparaturou pro měření propustnosti vlastní konstrukce, která umožňuje dlouhodobé korozní testy za filtrace.
Pro účely provádění numerických geotechnických analýz má Ústav geotechniky k dispozici komerční software GEO5, Plaxis 2D Ultimate a 3D Ultimate, Midas GTS NX, ZSoil, software GiD a také software vlastního vývoje (RockSlopeProb – stanovení stability svahů s hřebíky, PMpLTO, Epile 2.0, EpMPF 2.0 – software pro statickou a tepelnou analýzu pilot).
Pro modelování energopiloty za podmínek 1g je použito testovací zařízení ZFMEpilot 1.0 v Ústavu geotechniky. Jedná se o experimentální zařízení určené pro testování osamocených osově zatížených a tepelně namáhaných energopilot v laboratorních podmínkách. Jedná se o unikátní zařízení v České republice, respektive v Evropě.